Свят

14 юни 2018 09:34

Световно първенство по футбол 2018: Всичко, което трябва да знаете за откриването

Времето дойде. Клишето "Светът е Мондиал" отново е на мода, а футболните вълнения на почти цял свят се пренасят към терените на градовете домакини в Русия, където днес започва Световно първенство по футбол 2018 - един месец, изпълнен с качествен футб...

Виж повече

Свързани новини

В Германия: Някой забеляза ли нашите световни шампиони?

18 June 2018 16:31

Германската преса не щади националите, които стартираха с неочаквана загуба и доста колеблива игра на старта на Мондиала - 0:1 от Мексико на стадион "Лужники" в Москва. "Маншафтът" защитава титлата си от Бразилия 2014. "Фиаско вместо фиеста", е голямото заглавие на "Берлинер куриер". Най-пиперлив в оценките и изводите е таблоидът "Билд", според който тимът на селекционера Йоги Льов е "бойкотирал" срещата с "ацтеките". "Някой забеляза ли нашите световни шампиони? Определено ги нямаше на терена в Москва вчера", пише най-тиражният всекидневник в Европа. За последно Германия падна в първата си среща на Световно е през 1982 г. в Испания, когато отстъпи с 1:2 на Алжир. После обаче стигна до финала. Тази препратка към историята обаче не омилостивява медиите в цялата страна, които критикуват играта на отбора, както и "липсата на желание, хъс и ясна идея". "Всички сме малко мрачни сега, но ние ще си стъпим на краката бързо", коментира Льов, който малко преди първенството преподписа договора си до следващото в Катар. Той бе запитан дали Германия може да стане четвъртият световен първенец в пет Мондиала, който отпада още в груповата фаза. "Не, няма да се стигне дотам", както обикновено уверено отвърна специалистът. Припомнят се някои скандали преди Световното, включително посещението на Месут Йозил и Илкай Гюндоган при турския президент Реджеп Ердоган. Както и някои решения на Льов, като например това да вземе вратаря Мануел Нойер, който е играл от септември и въобще да не включи в селекцията крилото на "Манчестър Сити" Лерой Сане, който записа много силен сезон във Висшата лига. "Твърде късно е за събуждане, не криеше яда си Матс Хумелс пред акредитираните германски журналисти. - Събуждането трябваше да е след контролните срещи. Нямам представа защо играхме по този начин срещу Мексико. Ясно е, че когато атакуваме със седем или осем футболисти, ще сме доста по-нестабилни в защита. Говорил съм за тези неща и преди, но не се обръщаше внимание." Последното дава хляб за подмятания, че не всичко е наред в германския лагер.

Хърватия прати една от звездите си у дома

18 June 2018 14:23

Първият голям чисто футболен скандал на Световното в Русия е факт. Хърватският национален отбор отстрани и прати у дома нападателя на "Милан" Никола Калинич. Играчът е отказал да влезе като смяна пет минути преди края на мача с Нигерия (2:0). Той се оправдал, че има болки в гърба и не е в състояние да излезе на терена. Селекционерът Златко Далич искал да замени титуляря Марио Манджукич с Калинич на върха на атаката. Така той е бил принуден да заложи на Марко Пияца.  След срещата Далич и Калинич имали шумен скандал, пише хърватската преса. Истината е, че футболистът не е бил доволен от ролята си на резерва за сметка на Манджукич. В последните четири мача на хърватите той не е започвал в стартовия състав. Хърватите се заканиха на Аржентина след първата си победа Сега таранът на "Ювентус" остава единствения типичен централен нападател в селекцията. Но този проблем не е спрял треньора да вземе важното решение. По-късно днес той ще даде пресконференция. Досега Калинич не е говорил пред медиите. Той имаше неособено добър сезон в "Милан", за който реализира само шест гола.

Световното не може да скрие ширещата се корупция в Русия

18 June 2018 12:57

Експлоатирането на Световното първенсво по футбол от страна на Русия започна преди официалното начало на Мондиал 2018. Звездата на отбора на Египет, когото убедиха да тренира в столицата на Чечения Грозни, беше буквално измъкнат от хотела си от лидера на републиката Рамзан Кадиров... който позира с него пред телевизионните камери и събралото се множество. Първа точка за съюзника на руския президент Владимир Путин, свързан с редица политически убийства и попадащ под американски санкции. Благодарение на решенито на ръководството на ФИФА да подари домакинството на тазгодишното първенство на Русия, подобни пропагандни пози може да се очакват в следващите месеци от режима в Москва, който иска да намали международното напрежение, но без да се откаже от агресивните си действия в Украйна и Сирия. При откриването на Мондиал 2018 в Москва миналата седмица Путин покани феновете да "се потопят в атмосферата на този прекрасен футболен празник и, разбира се, да се насладят на престоя си в гостоприемната Русия". Как Русия на Путин се превърна в СССР на Брежнев Кремъл плати доста за това шоу - 11 милиарда долара за стадиони и други инфраструктурни проекти. По-голяма част от парите отидоха при близки до Путин като Арас Агаларов, бивш бизнес партньор на американския президент Доналд Тръмп. Неговата компания построи стадион в Калининград за 280 милиона долара. Според в. "Ню Йорк таймс" съоръжението с 35 000 места ще домакинства четири мача от Световното първенство, след което ще бъде оставено на местния футболен отбор, който обикновено събира около 4 000 фенове на мачовете си. Това показно прахосничество бе придружено и от демонстрации на расизъм и национализъм. Властите се опитват да възпрат руски фенове, които поздравяват чернокожите играчи с маймунски носове, но не успяват да контролират политиците. Миналата седмица Тамара Плетньова, която оглавява Комисията по въпросите на семейството, жените и децата в Думата, посъветва рускините да не започват връзки с чужденци по време на Световното. Особено ако са от различна раса. Депутатка към рускините: Не се залюбвайте с чужди фенове Путин вероятно е разочарован от броя на чуждестранните делегации, уважили откриването на събитието. Присъстваха държавни глави от бивши съветски републики, африкански и латиноамерикански страни. Западните политици отказаха да дойдат заради скорошния опит за убийство на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му в Лондон, за който британските власти обвиниха Кремъл, както и опитите на Москва да се меси в изборите на няколко държави. Може ли Световното първенство да ни прави по-добри? Русия ще получи огромно медийно внимание през следващите седмици, което ще бъде насочено към блясъка на спортното събитие. Нека всички се наслаждаваме на футбола. Но да не забравяме, че режимът в Кремъл, който се опитва да използва грандиозния спектакъл, за да поправи репутацията си, е отговорен за корупция в огромни мащаби и убийства, и води войни срещу съседите си. *Редакционният коментар е публикуван на сайта на The Washington Post. Преводът е на Клуб Z.

Вратарят на Египет отказа награда за "Играч на мача"

18 June 2018 10:23

Вратарят на националния отбор на Египет Мохамед Ел Шенауи е отказал наградата на ФИФА за "Играч на мача" след двубоя с Уругвай на Световното в Русия, потвърди директорът на тима Ихаб Лехета пред "Асошиейтед Прес". Уругвай наказа страхливия тим на Египет, Салах не игра "Фараоните" паднаха с 0:1, но Ел Шенауи грабна отличието заради чудесните си изяви срещу звездите на "урусите". Той дори позира със специалната купа и каза няколко думи пред камера на ФИФА. След това обаче стражът е върнал купата - заради религиозна причина. Спонсор на наградата е бирената компания "Бъдуайзер" (един от партньорите на Световната футболна федерация), а ислямът забранява употребата на алкохол. Интервюто и снимката на Ел Шенауи с трофея бяха свалени от официалната страница на Световното във фейсбук. Няма повече подробности. Световното по футбол - цялата програма на БНТ На 19 юни Египет излиза срещу Русия в Санкт Петербург във втория си мач на Мондиала - от 21:00 часа в Санкт Петербург. Още е ясно дали голямата звезда на отбора Мохамед Салах ще играе.

Програмата за Световното първенство по футбол за днес, 18 юни

18 June 2018 08:45

След неуспехите на Германия и Бразилия във вчерашните им първи мачове от 21-вото Световно първенство по футбол, днес, 18 юни, предстои включването в шампионата на един от любимите национални отбори на мнозина български фенове - Англия. Англичаните излизат срещу Тунис, а срещата е последна за деня - в 21:00 часа българско време. В групата на Англия са още коравият отбор на Колумбия, както и Япония. Иначе денят започва с мач от група F. В 15:00 часа българско време Швеция се изправя срещу Южна К

При 1:0 в Мексико се задействали сеизмичните датчици

18 June 2018 08:38

Хиляди фенове на мексиканския национален отбор по футбол, победил вчера на Мондиала Германия с 1 на 0, празнуваха бурно по улиците на градовете в цялата страна. Земята в Мексико обаче буквално се разтресе, когато мексиканският нападател Ирвинг Лосано отбеляза единствения гол в срещата в тридесет и петата минута, предава БНТ. Изненадващо, но напълно заслужено! Мексико победи Германия (СНИМКИ) Точно тогава мексикански сеизмолози са регистрирали "изкуствен" трус, породен от радостните скокове на ликуващите поддръжници на отбора, събрали се на централния столичен площад Сокало, предавят Франс прес и Ройтерс. Според мексиканските сеизмолози при този скок са се задействали сензорите за земетресение. Привърженици на отбора ликуваха и в градовете Гуадалахара, Толука, Тихуана, Сиудад Хуарес и др. След победата феновете на футбола не мигнаха цяла нощ, надуваха клаксоните на мотоциклетите и автомобилите си по улиците на градовете, пиеха бира и текила и развяваха победоносно мексиканското знаме. Президентът на Мексико Енрике Пеня Нието написа в Туитър: "Вече е потвърдено - Мексико се изправи и спечели срещу най-добрите в света. Велик мач! Поздравления!"

Бразилия не успя да победи Швейцария на старта на Световното първенство

17 June 2018 23:00

И големият фаворит на Световното първенство по футбол 2018 - Бразилия не успя да победи на старта. Петкратните световни шампиони завършиха 1:1 с тима на Швейцария. Филипе Коутиньо откри резултата през първото полувреме с много красив гол, но през втората част Цубер изравни. По този начин на първо място в групата е отборът на Сърбия, който по-рано днес победи Коста Рика. ПРЕДИ МАЧА За последно Бразилия губи първия си мач на Мондиал през далечната 1934 година, когато на шампионата в Италия г

Мексико постави световния шампион на колене

17 June 2018 19:58

Действащият световен шампион Германия стартира със загуба защита на титлата. Възпитаниците на Йоахим Льов загубиха с 0:1 от Мексико в група F. Единственото попадение в срещата отбеляза Лосано в 35', който след няколко пропуснати чисти положения,даде преднина на Мексико с точен изстрел от близко разстояние. Германците се представиха слабо в началото и не успяха да организират добре атаките си, докато мексиканците показаха много борбеност и надиграха тактически съперника си. Освен това още

Сърбия победи Коста Рика с 1:0

17 June 2018 16:04

Сърбия победи Коста Рика с 1: 0 в мач от група Е на световното първенство по футбол в Русия. В 56-тата минута Александър Коларов вкара великолепен гол от пряк свободен удар. Футболистът на "Рома" прати топката в горния ляв ъгъл във вратата на Коста Рика. Топката бе заложена по-скоро към десния фланг на нападението на Сърбия. От тази позиция Коларов демонстрира чудесния си ляв крак. През първото полувреме сърбите атакуваха повече, но пък футболистите на Коста Рика бяха по-ефективни. В 12-тата минута Джанкарло Гонсалес получи топката на перфектна позиция - на границата на вратарското поле. Въпреки, че той бе абсолютно сам ударът му с глава изпрати топката в аут. Полувремето ще се запомни и с много красиво изпълнение на Милинкович-Савич от Сърбия. Той направи великолепна задна ножица, но Кейлор Навас спаси. Страничният съдия вдигна засада, но такава нямаше. Сърбите започнаха активно и второто полувреме. В 50-тата минута Митрович излезе сам срещу вратаря Кейлор Навас. Вратарят на "Реал" Мадрид обаче изби удара му. В 76-тата минута Тадич центрира, топката отиде у Костич, но той я отби, вместо да я отправи към вратата на Навас. В 87-та минута Митрович излезе сам срещу Навас и падна, след като защитник на Коста Рика се появи в близост до него. Дузпа обаче не бе отсъдена, като повторенията показаха, че решението на съдията  Маланг Диедиу от Сенегал е правилно. В края на мача звездата на "Манчестър Юнайтед" Неманя Матич влезе в остро пререкание с човек от щаба на Коста Рика, който не му даде топката, за да изпълни бързо тъч.

Хърватите се заканиха на Аржентина след първата си победа

17 June 2018 09:14

Еуфория цари в лагера на Хърватия след снощната победа с 2:0 над Нигерия във втория мач от група D на Мондиала в Русия. След равенството на Аржентина с Исландия успехът превръща балканците във фаворити за първото място, макар че в това каре може да се случи всичко и е рано за заключения. "Знаехме, че трябва да стартираме с победа в тази толкова равностойна група, ако искаме да имаме някакъв шанс да продължим напред, заяви на пресконференцията Лука Модрич, който направи 2:0 от дузпа. - Постигнахме го и сега гледаме към мача с Аржентина, който е изключително важен. Ще бъде трудно, все пак това е Аржентина. Ние знаем силните страни на този отбор. Но сме уверени, че можем да вземем най-малко точка. Първата победа ни дава увереност, докато нашият опонент ще е под напрежение и ще търси само трите точки. Не сме се главозамаяли, работата още не е свършена, знаем това." Исландия пак пише история - започна с равен срещу Аржентина Именно Модрич взе наградата за "Играч на мача". "Сега вече ще мислим за мача с Аржентина. Няма какво да говорим за класата на този отбор. Всички знаят какви играчи има в тази тим, не е само Меси. Но и нашият отбор е силен и срещу Нигерия го загатна. Ще излезем със самочувствие и за победа. Винаги е така, независимо кой е насреща", добави селекционерът Затко Далич пред в. "Спортске новости". Мачът Аржентина - Хърватия, поначало един от най-интересните в първата фаза, е на 21 юни от 21 часа на стадиона в Нижни Новгород. Снощи Хърватия наистина само загатна за големия си потенциал, но и това се оказа достатъчно да победи един от най-силните тимове на Африка.  В 32-ата минута топката рикошира в крака на Етебо и влезе в мрежата на "суперорлите" след ъглов удар - автогол. В 70-ата хърватите стигнаха до 2:0 отново с помощта на корнер. Марио Манджукич беше "преборен" в наказателното поле - дузпа, и безпогрешен Модрич за 2:0. "Аржентина е голяма сила, но защо да ни е страх? Ние сме силен отбор и тепърва ще го доказваме. Първият мач на голямо първенство винаги е труден, ще намираме скорост", обеща Манджукич пред хърватската преса. Нигерийските национали - вън от шаблона и в плен на традицията (СНИМКИ) Асът на "Реал" (Мадрид) и компания имаха преимущество във всичко. А нигерийците, които се прочуха преди началото на първенството заради екстравагантните си екипи (снощи играха с резервния) и костюми, не защитиха тази слава с качества на терена.